INFORMACIJA PACIENTUI – SĄNARIŲ ENDOPROTEZAVIMAS DUK
Dažniausiai užduodami klausimai:
Sąnarių endoprotezavimo priežastys
Kas yra sąnario endoprotezavimas?
Pacientų, laukiančių sąnarių endoprotezavimo operacijų, administravimas
Kada reikia endoprotezuoti sąnarį?
Ką reikia žinoti prieš operaciją? Kaip galiu prisidėti prie savo sveikimo proceso?
Paciento ištyrimas
Trumpai apie operaciją. Koks implantas man tiktų labiausiai?
Nuskausminimas, anestezija
Pooperacinis laikotarpis ligoninėje
Reabilitacinis gydymas po operacijos reabilitacijos ligoninėje
Rekomendacijos po sąnario endoprotezavimo
Sąnarių endoprotezavimo rezultatai. Kiek laiko tarnaus naujas sąnarys?
Sąnarių endoprotezavimo priežastys
Sąnario pažeidimas gali būti sąlygotas įvairių priežasčių. Dažniausiai, sąnariniai paviršiai pakenkiami dėl su amžiumi susijusių pokyčių – kremzlė palaipsniui netenka savo elastingumo ir atstatymo galimybių. Dažniausia liga, kuri pakenkia sąnarius, yra sąnarių osteoartritas. Pirminis osteoartritas (artritas, artrozė) – idiopatinės kilmės sąnarių kremzlės degeneracinis pažeidimas, dažniau pasireiškiantis vyresnio amžiaus žmonėms. Antrinis osteoartritas gali išsivystyti dėl viršsvorio, didelio fizinio krūvio, traumų (intrasąnarinių kaulo/kremzlės lūžių, raiščių, lūpos, meniskų plyšimų, išnirimų, pakartotinės traumos), įgimtos sąnarių displazijos, aseptinės osteonekrozės, spontaninio osteochondrito, metabolinių ir endokrininių susirgimų, reumatoidinio artrito ar sąnarius pažeidžiančių onkologinių susirgimų. Priklausomai nuo ligą sukėlusios etiologijos ir morfologinės išraiškos, klubo ir kelio sąnarių osteoartrozės gydymui taikomi keli pagrindiniai operaciniai metodai: artroskopija, osteotomijos, retais atvejais artrodezė, o dažniausiai taikomas gydymo metodas – sąnarių endoprotezavimas. Dėl osteoartrito klubo ir kelio sąnariai yra dažniausiai endoprotezuojami žmogaus sąnariai tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje ir šių operacijų poreikis nuolat auga.
Kairio klubo sąnario artroziniai pokyčiai
Kairio kelio sąnario artroziniai pokyčiai
Kas yra sąnario endoprotezavimas?
Esant ryškiems sąnario pažaidos pokyčiams, kurie sukelia skausmą ir funkcijos sutrikimą, tikslingas sąnario endoprotezavimas. Pagrindinis endoprotezavimo tikslas yra pakeisti nusidėvėjusius sąnarinius paviršius dirbtiniais. Sąnarių endoprotezavimas (konkrečiai klubo sąnario) yra tituluojamas, kaip amžiaus operacija dėl gero klinikinio efekto ir mažos komplikacijų rizikos. Sutrumpintas sąnarių endoprotezavimo operacijos apibrėžimas – tai pakenktų/pažeistų sąnarinių paviršių pašalinimas, pakeičiant juos implantais – endoprotezais. Siekiama kuo tiksliau atstatyti natūralią sąnario anatominę geometriją, išgauti biomechaninį stabilumą, implantų fiksacijos tvirtumą. Šie principai leidžia pasiekti gerų ilgalaikių endoprotezavimo rezultatų. Įvairūs parametrai yra įvertinami tiriant pacientą, atliekant priešoperacinį planavimą, kuris gali kisti operacijos metu. Yra daugybė endoprotezų rūšių, skirstomų pagal tvirtinimosi tipą, sąnarinius paviršius, dizainą, geometriją, medžiagą, implanto paviršiaus šiurkštumą ir t.t. Todėl, atsižvelgiant į individualias ir įvairias pacientų anatomines situacijas, sprendimą, kokį implantą naudoti, gali priimti tik operuosiantis gydytojas ortopedas traumatologas.
Klubo sąnario endoprotezavimas cementinio tvirtinimo implantais
Dėl pažengusios dešinio kelio sąnario artrozės atliktas totalinis kelio sąnario endoprotezavimas.
Pacientų, laukiančių sąnarių endoprotezavimo operacijų, administravimas
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis centralizuotai perka kelio, klubo, peties, alkūnės ir čiurnos sąnario endoprotezus bei jų priedus, juos paskirsto ligoninėms, atlieka endoprotezavimo operacijų apskaitą, o pacientams, įsigijusiems endoprotezus savo lėšomis, išmoka nustatyto dydžio kompensacijas.
VLK registruoja apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu gyventojų prašymus dėl nemokamų endoprotezų skyrimo. Sąnarių endoprotezavimo operacijos atliekamos ligoninėse. Šeimos arba gydantysis gydytojas, įvertinęs bendrą paciento būklę, siunčia jį konsultuotis pas gydytoją ortopedą traumatologą. Šis specialistas nusprendžia, ar operacija būtina.
Detalesnė informacija dėl VLK veiklos susijusios su sąnarių endoprotezavimu: http://www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/sanariu-endoprotezavimas
Kada reikia endoprotezuoti sąnarį?
Pagrindinė sąnarių endoprotezavimo indikacija – sąnarių skausmas, funkcijos sutrikimas ir neefektyvus konservatyvus gydymas. Sąnarių endoprotezavimo operacija – šiuolaikiškas, saugus ir veiksmingas degeneracinės sąnario ligos gydymo metodas. Taip pacientai išvaduojami nuo intensyvaus skausmo, pagerinama funkcija, grąžinamas darbingumas ir gyvenimo kokybė.
Ryškūs sąnarių pokyčiai rentgeno nuotraukose retais atvejais nėra susiję su intensyviais skausmais ir atvirkščiai. Todėl sprendimą, kada tikslinga atlikti sąnario endoprotezavimo operaciją, atlieka pats pacientas kartu su gydytoju ortopedu traumatologu.
Ką reikia žinoti prieš operaciją? Kaip galiu prisidėti prie savo sveikimo proceso?
Kraują skystinantys vaistai. Jei pacientas vartoja kraują skystinančius preparatus, jis turi apie tai pasakyti operuojančiam gydytojui, planuojant operaciją, konsultacijos metu. Kai kurie medikamentai yra būtini dėl gretutinių susirgimų, tačiau negali būti vartojami prieš operaciją. Kai kurių medikamentų poveikis išlieka apie 7-10 d. Nutraukus jų vartojimą, juos reikia pakeisti kitais medikamentais, kurie neįtakoja operacijos.
Gretutinės ligos. Informuokite savo gydytoją apie visus gretutinius susirgimus ir naudojamus vaistus. Aiškiai susirašykite, kokios ligos yra jums nustatytos ir koks gydymas yra paskirtas dėl kitų gretutinių susirgimų. Esant sunkumams tai atlikti, atsivežkite į ligoninę naudojamus vaistus, vaistų kompensavimo knygelę/pasą, medicininius išrašus.
Dantys. Taip pat prieš operaciją yra svarbu apsilankyti pas odontologą, kad atliktų dantų būklės patikrą ir, esant reikalui, gydymą. Dantų taisymas ir/ar akmenų šalinimas neturėtų būti atliekami 1-2 sav. prieš operaciją. Yra nustatyta, kad sugedę dantys gali turėti įtakos infekcijos išsivystymui, t.y. endoprotezo supūliavimui po operacijos.
Plaukai. Pacientams yra būtina žinoti, kad negalima skusti, naudoti kitas depiliavimo priemones tai sričiai/galūnei, kuri bus operuojama. Tai gali pažeisti odą, o esant odos pažeidimams, operacija gali būti atidėta.
Nagai. Prieš operaciją nelakuokite nagų. Operacijos metu, uždėjus specialų daviklį ant rankos piršto, yra sekamas kraujo įsotinimas deguonimi. Nagų lakas ar kitos priklijuotos nagų dekoracijos gali iškreipti duomenis. Dar viena, kartais pasitaikanti problema, susijusi su nagais, yra kojų nagų įaugimas. Esant įaugusiems kojų nagams su uždegimo/infekcijos požymiais, endoprotezavimo operacija negali būti atliekama. Būtinai informuokite apie tai savo gydytoją prieš gulantis į ligoninę.
Pratimai. Prieš operaciją (bent keli mėn.) yra tikslinga atlikti fizinius pratimus, mankštą, raumenų stiprinimo pratimus. Tai gali sustiprinti jūsų fizinę būklę, pagerinti sveikatą ir turėti teigiamą įtaką pooperaciniam gijimui. Pratimai turi būti skirti ne tik kojoms, bet ir viršutinei kūno daliai – tai padės lengviau prisitaikyti vaikštant su ramentais.
Rūkymas. Yra nustatytas ryšys tarp rūkymo ir prastesnių endoprotezavimo rezultatų. Tikslinga mesti rūkyti bent 6 sav. (2 sav. prieš ir 4 sav. po operacijos).
Viršsvoris. Yra nustatytas ryšys tarp viršsvorio ir prastesnių endoprotezavimo rezultatų, trumpesnio protezo tarnavimo laiko. Dažnai ir klaidingai svorio korekcija suprantama, kaip badavimas: nors tai ir sumažina svorį, tačiau gali turėti priešingą efektą vėlesniame laikotarpyje. Rekomenduojama svorio korekciją taikyti tik pasikonsultavus su šios srities specialistu – gydytoju dietologu.
Pasiruošimas. Priklausomai nuo paciento būklės, amžiaus, ligos išreikštumo, funkcinės būklės, atsistatymo periodas gali užtrukti. Todėl rekomenduotina paruošti saugią ir patogią namų aplinką: lovos, klozeto, kėdžių paaukštinimai; kilimų, laidų, slenksčių ar kitų vaikščiojimo kliūčių pašalinimas; tualeto/vonios sieninių rankenų įrengimas; dažniausiai naudojamų/reikalingų buičiai daiktų apsirūpinimas ir perdėliojimas, kad būtų lengva pasiekti.
Gripas. Jei persišaldėte ar susirgote gripu prieš pat operaciją, ši bus atidėta iki kol bus galima saugiai ją atlikti.
Paciento ištyrimas gali susidėti iš kelių etapų.
Pirmame etape išsiaiškinama skausmą ir funkcijos sutrikimą sukėlusi priežastis. Gydytojas išklausia ligos istorijos aspektus: kada prasidėjo simptomai, kas juos provokuoja, kokie yra kiti susirgimai. Taip pat ištiria funkcijos sutrikimo laipsnį ir pobūdį. Dažniausiai, diagnozei pagrįsti užtenka atlikti ir įvertinti pažeistų sąnarių rentgenogramas. Labai retais atvejais gali prireikti kitų diagnostinių instrumentinių tyrimų.
Vėliau, jau numačius operacijos datą, atliekami įprastiniai tyrimai, reikalingi operacijos ir anestezijos pasiruošimui: bendras, biocheminis ir kraujo krešumo rodiklių tyrimai, EKG.
Paprastai šie tyrimai atliekami Šeimos gydytojo grandyje. Gali prireikti ir kitų, su kitomis paciento gretutinėmis ligomis, susijusių tyrimų ar specialistų konsultacijų.
Prieš pat operaciją gydytojas įvertina visus tyrimus ir numato operacijos veiksmus, atlieka priešoperacinį planavimą.
Trumpai apie operaciją. Koks implantas man tiktų labiausiai?
Klubo sąnario endoprotezavimas
Yra daugybė endoprotezų rūšių, skirstomų pagal tvirtinimosi tipą, sąnarinius paviršius, dizainą, geometriją, medžiagą, implanto paviršiaus šiurkštumą ir t.t. Todėl, atsižvelgiant į individualius pacientų anatominius parametrus, sprendimą, kokį implantą naudoti, gali priimti tik operuosiantis gydytojas ortopedas traumatologas.
Operacijos metu gali būti naudojami įvairūs priėjimai/pjūviai. Klubo sąnaryje, gali būti įvairaus laipsnio sąnarinių paviršių pakenkimas, kaulinės išaugos. Susidėvėję sąnariniai paviršiai yra pašalinami ir jų vietoje implantuojami mechaniniai implantai – dirbtinas sąnarys. Dažniausiai, klubo sąnario endoprotezą sudaro trys dalys: šlaunikaulinė dalis – stiebas, ant jo uždedama galvutė ir gūžduobinė dalis.
Kelio sąnario endoprotezavimas
Kelio sąnario endoprotezavimo metu implantai prie kaulo dažniausiai yra fiksuojami cementu, ir gali būti įvairių tipų. Taip pat, kaip ir minėta prie klubo endoprotezavimo, kokį implantą naudoti, gali priimti tik operuosiantis gydytojas ortopedas traumatologas, atsižvelgiant į individualius pacientų anatominius parametrus.
Operacijos metu naudojamas vidurinis odos pjūvis, tačiau gali būti keli kapsulės atvėrimo metodai. Susidėvėję sąnariniai paviršiai yra pašalinami ir jų vietoje implantuojami mechaniniai implantai – dirbtinas sąnarys. Paprastai kelio sąnario endoprotezą sudaro trys dalys: šlaunikaulinė ir blauzdikaulinė dalys/komponentai ir tarp jų polietileno intarpas, imituojantis sąnarinę kremzlę.
Prieš sąnario endoprotezavimo operaciją gydytojas anesteziologas aptars su jumis galimus nuskausminimo metodus. Dažniausiai taikomi anestezijos metodai yra bendrinė nejautra („narkozė“) ir regioninis nuskausminimas („į nugarą“). Bet kuriuo atveju, skausmo operacijos metu neturi būti.
Pagal jūsų ligos istoriją, gretutinius susirgimus, gydytojas anesteziologas parinks tinkamiausią ir saugiausią anestezijos metodą.
Adekvatus nuskausminimas yra vienas svarbiausių gydymo tikslų, siekiant sumažinti susijusį diskomfortą ir pagerinti galimybę taikyti ankstyvąją fizioterapiją. Nuskausminimas paprastai pasiekiamas, skiriant tiek geriamus, tiek leidžiamus vaistus prieš, per ir po operacijos.
Pooperacinis laikotarpis ligoninėje
Priklausomai nuo paciento pooperacinės būklės, operacijos tipo ir sudėtingumo, po operacijos ligonis stebimas arba pooperacinėje/poanestetinėje/reanimacinėje palatoje, arba skyriaus palatoje. Jeigu operacijos metu buvo taikytas regioninis nuskausminimas („į nugarą“), dažniausiai, jutimai atsistato ir tirpimas praeina 6-8 val. po operacijos. Tuo laikotarpiu pacientas gali pradėti jausti skausmą ir apie tai privalo pranešti jį sekantiems medikams, kurie galėtų laiku ir adekvačiai nuskausminti. Pooperaciniame laikotarpyje yra labai svarbu atlikti ankstyvą pacientų mobilizaciją: pradėjus jausti pėdas – jas iš lėto periodiškai mankštinti ir medikų priežiūroje atsisėti/atsistoti.
Pooperaciniame laikotarpyje be nuskausminimo, taip pat skiriami kraują skystinantys vaistai – antikoaguliantai, kurie tęsiami ir reabilitacijos laikotarpiu. Taip pat atliekami žaizdos perrišimai. Siūlai šalinami 12-14 d. po operacijos. Taip pat atliekami bendri kraujo rodiklių tyrimai, esant reikalui koreguojami, rentgenologinis pooperacinis ištyrimas ir gretutinių ligų stebėsena.
Priklausomai nuo būklės, pacientai ligoninėje stebimi nuo 1 iki 5 d. ir vėliau siunčiami reabilitaciniam gydymui. Išrašymo metu, pacientai turi sugebėti patys valgyti, gerti, kai kurie patys atsistoti ar vaikščioti vaikštynės pagalba, žinoti pooperacines rekomendacijas.
Reabilitacinis gydymas po operacijos reabilitacijos ligoninėje
Galime tik pasidžiaugti, kad skirtingai nei daugelyje kitų šalių, Lietuvoje po sąnarių endoprotezavimo operacijų yra skiriamas stacionarinis reabilitacinis gydymas. Kitose šalyse ligoniai dažniausiai išleidžiami į namus, o Lietuvoje stacionarinis medicininės reabilitacijos gydymas, apgyvendinimas bei maitinimas apdraustiesiems kompensuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Reabilitacija yra svarbus paciento būklę lemiantis laikotarpis. Jos metu fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas kiekvienam pacientui sudaro individualų reabilitacijos planą, atsižvelgdamas į jo sveikatos problemas ir būklę. Priklausomai koks sąnarys ir kokia operacija yra atliekama, stacionarinė reabilitacija trunka nuo 18 iki 24 dienų. Tačiau būtina pabrėžti, kad reabilitacija tuo nesibaigia: pacientas privalo tęsti išmoktus pratimus ir grįžęs į namus. Tai svarbu, nes pagerėjimą pacientas pajaučia pirmojo pooperacinio mėnesio eigoje, tačiau maksimalus funkcinis rezultatas pasiekiamas po 0,5-1 metų.
Rekomendacijos po sąnario endoprotezavimo
Klubo sąnario endoprotezavimo pooperacinės rekomendacijos
Po klubo sąnario endoprotezavimo, gyvenimo būdas greičiausiai greitai nepasikeis, tačiau stipriai sumažės arba visiškai išnyks anksčiau varginęs klubo skausmas. Pagerėjimą pacientas pajaus jau pirmojo pooperacinio mėnesio eigoje, tačiau maksimalus funkcinis rezultatas bus pasiektas po 0,5-1 metų. Todėl yra labai svarbu, kad pacientas pats būtų aktyvus savo gydymo dalyvis: pakankamas fizinis aktyvumas , pratimai, mankšta.
Svarbu suprasti, kad operacija gali pagerinti daugelį jūsų kasdieninio gyvenimo veiklų, tačiau klubo sąnario implantas turi tam tikrų sąlygų, ypač ankstyvajame pooperaciniame laikotarpyje. Pacientai privalo išmokti tam tikrus įprastus judesius atlikti kitaip, išmokti saugiai atsisėsti ir atsistoti, lenktis tik sulenkus kelio sąnarį ir t.t. Šie veiksmai išmokstami reabilitacijos ligoninėje.
Paprastai ribojamas klubo sąnario lenkimas , kojų kryžiavimas, pėdų sukimas:
- Nesilenkite ištiestomis kojomis, stengiantis ką nors pakelti nuo žemės
- Nekelkite daiktų nuo žemės, kol gulite lovoje
- Nelenkite klubo daugiau nei 90 laipsnių, nekelkite kelio aukščiau klubo.
- Nesilenkite sėdantis ar stojantis
- Nekryžiuokite kojų per kelius
- Venkite maksimalių pėdos pasukimų į išorę ar vidų
Kelio sąnario endoprotezavimo pooperacinės rekomendacijos
Siekiant kuo geresnių kelio sąnario endoprotezavimo rezultatų, pacientai turi aktyviai dalyvauti savo sveikime. Labai svarbu reabilitacijos ir vėlesniu laikotarpiu taikyti aktyvią mankštą, pratimus, didinančius judesių amplitudę ir raumenų jėgą, lavinančius pusiausvyrą.
Išorinėje kelio sąnario pjūvio pusėje visi pacientai jaučia odos aptirpimą, kuris su laiku sumažėja, tačiau išlieka tam tikrame plote – tai normalus pooperacinis reiškinys. Taip pat dažnas pacientas nurodo, jog kelio lankstymo metu jaučia krebždėjimą/gurgždesį kelio priekyje – tai normalus pooperacinis reiškinys, kuris irgi 1 m. bėgyje sumažėja, tačiau neišnyksta lyginant su sveiku sąnariu. Šis pojūtis atsiranda dėl to, kad girnelė judesio metu liečiasi su metaliniu implantu. Dėl šios priežasties nerekomenduojama klauptis ant operuoto kelio.
Bendros pooperacinės rekomendacijos
Aukščiau pateikti patarimai/atsakymai yra tik rekomendacinio pobūdžio, pooperacinės rekomendacijos priklauso nuo to, kuris sąnarys buvo operuotas, kokia buvo sąnario ir paciento būklė ir kt. faktorių. Todėl būtinąsias rekomendacijas gali pateikti tik pacientą operavęs gydytojas.
Nepaisant taikomų pažangiausių gydymo metodų, labai retais atvejais gali pasireikšti infekcinės ar tromboembolinės (krešulio susiformavimo) komplikacijos. Todėl svarbu jas mokėti pažinti ir, esant įtarimams, kreiptis į medikus. Galimi infekcijos požymiai: žaizdos negijimas-sekrecija, šlapiavimas, užgijusios žaizdos atsivėrimas su sekrecija, naujai atsiradęs operuoto sąnario skausmas, skausmas ir ramybėje, bendras karščiavimas, šaltkrėtis. Galimi tromboembolijos požymiai: staiga ir naujai atsiradęs dusulys, krūtinės skausmas, krūtinės skausmas su atsiradusiu kosuliu, ryškus visos kojos, blauzdos patinimas, paraudimas, nesusijęs su pjūviu, visos kojos skausmas.
Žaizdos priežiūra. Žaizdos perrišimai atliekami ligoninėje ir reabilitacijos ligoninėje. Atsiklijavus tvarsčiui, apie tai praneškite medicinos personalui, nelieskite patys operacinės žaizdos. Priklausomai nuo siūlės tipo, siūlai šalinami 12-14 d. po operacijos ar vėliau. Nešlapinkite žaizdos.
Patinimas. Po operacijos blauzdos ar visos kojos tinimas gali būti nuo švelnaus iki vidutinio išreikštumo. Tai normalus pooperacinis reiškinys. tam, kad sumažinti patinimą, laikykite koją pakeltą, taikykite šalčio (sauso – ledas maišelyje, per rankšluostį) aplikacijas, naudokite specialias elastines kojines.
Dantų taisymas. Informuokite savo odontologą prieš taisant dantis, kad jums implantuotas sąnarys. Tam tikrų odontologinių procedūrų metu rekomenduojama antibiotiko profilaktika.
Mityba. Vartokite įvairų ir pilnavertį maistą, pakankamai skysčių, venkite alkoholio, kuris blogina gijimą ir didina nukritimų riziką. Gydytojas gali paskirti geležies preparatų ar vitaminų.
Mynimas. Paprastai leidžiamas pilnas kūno svorio mynimas, tačiau kartais, dėl tam tikrų implanto ar operacijos ypatybių, pilnas mynimas gali būti rekomenduotas tik po kelių savaičių ar mėnesių.
Vairavimas. Saugus vairavimas yra kiekvieno paciento įgyjamas individualiai. Tai priklauso nuo to, kaip greitai atsistato raumenynas, refleksai ir kitų faktorių. Esant abejonėms, pacientai turi pasitarti su gydytoju.
Seksualinis aktyvumas. Pasikonsultuokite su savo gydytoju, kada saugu atnaujinti seksualinius santykius. Priklausomai nuo sąnario ir paciento būklės, seksualinis aktyvumas gali būti atnaujintas po kelių savaičių po operacijos.
Miegojimas. Priklausomai nuo operacijos, gydytojas gali rekomenduoti nemiegoti ant operuotos pusės ar naudoti pagalvę tarp kojų kelis mėnesius.
Grįžimas į darbą. Tai yra labai individualu. Priklauso ne tik nuo ligos išreikštumo, implanto tipo, operacijos, pooperacinės eigos, bet ir nuo darbo pobūdžio. Pasitarkite su gydytoju, kada yra saugu grįžti į drabą.
Sportas ir pratimai. Kaip ir minėta, fizinis aktyvumas, pratimai, mankšta yra labai svarbūs atsistatymo elementai. Tuo tarpu neagresyvaus sporto veikla gali būti palaipsniui pradedama, kai tik pakankamai sustiprėja raumenynas, koordinacija. Atminkite, kad vaikščiojimas/pasivaikščiojimai yra labai naudinga veikla, tačiau nepakeičia specialių fizinių pratimų, kuriuos išmoksite reabilitacijoje. Pilnai sugijus žaizdai, plaukimas baseine yra labai tinkama veikla funkciniam aktyvumui pagerinti.
Sąnarių endoprotezavimo rezultatai. Kiek laiko tarnaus naujas sąnarys?
Lietuvoje pirmas modernus klubo sąnario endoprotezavimas atliktas 1991 m., o kelio – 1993 m. Galima teigti, jog nuo tada iki dabar Lietuvos ortopedai traumatologai įvaldė endoprotezavimo meną. Mūsų šalyje naudojami ne tik šiuolaikiniai implantai, bet ir endoprotezavimo rezultatai yra palyginami su Vakarų valstybėmis. Literatūroje yra nurodoma, kad geru išlikimo edoprotezavimo rezultatu galima laikyti, jei pakartotinų operacijų dažnis per 10 metų yra apie 5 procentus. Remiantis Lietuvos sąnarių endoprotezavimo registru, galime pasidžiaugti gerais mūsų endoprotezavimo operacijų rezultatais – pakartotinų operacijų dažnis per 5 metus: kelio < 2 proc., klubo < 3 proc. Kitais žodžiais tariant, tikimybė, kad reikės keisti implantuotą sąnarį per minėtą laikotarpį, yra < nei 5 proc.
5 metų (60 mėn.) Kaplan-Meier kelio sąnario endoprotezų išlikimo kreivė
5 metų (60 mėn.) Kaplan-Meier klubo sąnario endoprotezų išlikimo kreivė
Komplikacijos. Visos medicinos procedūros ir operacijos turi tam tikrą riziką. Prieš bet kokią operaciją reikia pasverti naudos ir galimos žalos santykį. Nepaisant taikomų moderniausių gydymo metodų, labai retai, bet gali pasireikšti įvairios komplikacijos. Per pirmus metus po klubo operacijos, dažniausios pakartotinų operacijų priežastys yra išnirimai ir infekcija po kelio sąnario endoprotezavimo. Vėliau, dažniausia pakartotinos operacijos priežastis yra implanto susidėvėjimas/išklibimas. Be šių komplikacijų, gali būti implanto ar kaulo, esančio šalia implanto, lūžis, sąnario nestabilumas, ribota funkcija ir kt.
Apibendrinant, sąnario endoprotezavimas yra tituluojama, kaip amžiaus sėkmingiausia operacija ir remiantis Lietuvos sąnarių endoprotezavimo registru, galime teigti, kad komplikacijų dažnis yra žemas.
- http://orthoinfo.aaos.org/
- Stučinskas Justinas. Klubo ir kelio sąnarių Endoprotezavimo indikacijos ir galimybės / Lietuvos gydytojo žurnalas 2017/3; ISSN 1648-3154.
- 2015 Lietuvos sąnarių endoprotezavimo registro ataskaita.
- Gelmanas Arūnas; Smailys Alfredas; Stučinskas Justinas; Tarasevičius Šarūnas. Klubo sąnario osteoartrito konservatyvaus gydymo metodai = Conservative management of hip osteoarthritis / Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas. Kaunas : Vitae Litera. (Šeimos gydytojo studijos). ISSN 1392-3218. 2012, t. 16, Nr. 2, p. 96-99.
- Tarasevičius Šarūnas; Stučinskas Justinas; Juosponis Robertinas; Smailys Alfredas. Kelio sąnario endoprotezavimas = Total knee replacement : mokomoji knyga /2011. 55 p. : pav. ISBN 9789955152101.
© Sąnarių Endoprotezuotojų Asociacija, © Justinas Stučinskas. 2017 www.lsed.lt